Rekordszinten Oroszország és India gazdasági kapcsolata
Az indiai üzleti közösség üdvözli a BRICS terjeszkedését, mivel ez nagyobb hozzáférést biztosít az afrikai és a közel-keleti piacokhoz – mondták üzleti vezetők nemzetközi sajtótájékoztatójukon a moszkvai BRICS Business Forum rendezvényén.
A BRICS-t 2006-ban alapította Brazília, Oroszország, India és Kína, Dél-Afrika pedig 2010-ben csatlakozott. Ebben az évben további négy ország csatlakozott hivatalosan: Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek.
„A BRICS terjeszkedése után határozottan további lehetőségek nyílnak meg. Egyiptommal és Etiópiával a csoportban jobb hozzáférést biztosítunk az afrikai piacokhoz. Az üzleti partnerségek lehetősége megnőtt” – mondta Naveen Kapur, a BRICS Üzleti Tanács indiai részlegének elnöke.
Ankita Sachdev, a BRICS Kereskedelmi és Iparkamara közös igazgatója szerint a terjeszkedést jól fogadta az indiai üzleti közösség. „Sok üzleti ügyletet tudtunk kötni indiai tagjainknak. Miután bejelentették, hogy új tagok csatlakoznak a BRICS-hez, irodákat nyitottunk Dubaiban és Szaúd-Arábiában, ahol jelentős érdeklődés mutatkozik az indiai cégek iránt”
– mondta, majd hozzátette, hogy Oroszország és India közötti gazdaságai aktivitás soha nem látott méreteket öltött 2024 első fél évében.
Kapur megjegyezte, hogy India Oroszországhoz hasonlóan jó kapcsolatokat kíván kiépíteni más BRICS-országokkal.
„A gyártást a növekedés motorjának tekintjük, mert ott van a foglalkoztatás. India hatalmas erőforrásokkal rendelkezik, és demográfiai hozadéka jelentős fiatal népességgel rendelkezik. Képesítésükkel célunk, hogy javítsuk foglalkoztathatóságukat, és tanuljunk más BRICS-országok tapasztalataiból” –magyarázta.
Megemlítette azt is, hogy India a BRICS keretein belül kívánja kihasználni hatalmas IT-szektorát. Az ASSOCHAM, egy indiai kereskedelmi szervezet képviselője szerint Új-Delhi igyekszik felajánlani képességeit és szakértelmét a digitális nyilvános infrastruktúra kiépítésében. „A digitális technológiák segítségével jelentősen javítottunk az életünkön, és szeretnénk megosztani tapasztalatainkat más országokkal” – mondta a képviselő.
Kapur hozzátette, hogy a helyi valuták kereskedelmének előmozdítása és a szabványok harmonizálása két fő téma a BRICS napirendjén, megjegyezve, hogy az üzleti körök konkrét javaslatokat tettek, amelyeket a BRICS vezetőinek közelgő kazanyi csúcstalálkozóján mutatnak be.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteki beszédében a fórumon megjegyezte, hogy „a külső hatások hatása a BRICS-tagországok gazdasági növekedésére folyamatosan csökkenni fog”. Hozzátette: „A gazdasági szuverenitás lényegében erről szól: az önellátó gazdaságok közötti partnerséget képviseli, amely sokszorosára bővíti potenciáljukat, és új lehetőségeket nyit meg a számukra.”